Wprowadzenie
Jeśli zajrzałeś tutaj, bo oczekiwałeś gotowej recepty na sukces w biznesie, to rozczaruję Cię stwierdzeniem, że nie ma jednego scenariusza na gwarantowaną pomyślność. Jednakże w myśl powiedzenia: „Historia lubi się powtarzać”, obserwacja dotychczasowych trendów i umiejętne wyciąganie wniosków może nakreślić nam przybliżoną odpowiedź na zadane w tytule pytanie.
Ciągła Edukacja i Obserwacja
Wychodzę z założenia, że ciągła edukacja i obserwowanie otoczenia, zabarwione do tego jeszcze sumą własnych biznesowych doświadczeń, daje mi prawo wyciągać wnioski z analizy trendów dotychczasowej ewolucji w zarządzaniu przedsiębiorstwami i snuć wizję przyszłości.
Największe Problemy Współczesnych Przedsiębiorstw
Aby rozwinąć ideał firmy przyszłości, należałoby w pierwszej kolejności nakreślić największe problemy współczesnych przedsiębiorstw i zagadnienia, które są w dużej części przez nie bagatelizowane. Bazując na doświadczeniu własnego biznesu, wielu współkontrahentów, obserwacji rynku oraz przykładach z aktualnej literatury fachowej, główne słabości dzisiejszego biznesu to:
1. Marnotrawstwo Czasu i Zasobów
2. Brak Innowacyjności i Stagnacja
3. Niski Poziom Kultury Organizacyjnej
4. Słaba Adaptacja do Zmian Rynkowych
5. Problem z Zarządzaniem Talentami
Oczywiście można by jeszcze mnożyć i bardziej uszczegóławiać problemy trawiące współczesne przedsiębiorstwa, ale większość z nich da się zawrzeć w powyższych głównych nurtach, które też na wielu płaszczyznach wzajemnie się przeplatają.
Firma Przyszłości: Wyższy Poziom Samoświadomości
Chciałbym skoncentrować się na firmie przyszłości, czyli takiej, która ma dużo większy poziom samoświadomości powyższych problemów i potrafiła znaleźć na każde z nich skuteczne lekarstwo. Biznes za kilka lat, a mam na myśli tutaj jego liderów w poszczególnych branżach, będzie według mnie dużo bardziej kompaktowy. Firmy przyszłości powinny być zarządzane zwinnie i skutecznie reagować na poszczególne trawiące je problemy.
Idealne Przedsiębiorstwo Przyszłości
Idealne przedsiębiorstwo przyszłości to takie, które:
1. Skutecznie Radzi Sobie z Marnotrawstwem Czasu i Zasobów
Firma potrafi z dużą miarą dokładności przewidywać potrzeby kontrahentów biznesowych oraz realizowanych procesów wewnętrznych. Dobrze planuje zakupy i produkcję oraz optymalizuje czas. Kluczowa jest tutaj ciągła, bieżąca kontrola poszczególnych procesów, aby w przypadku ewentualnych błędów czy zakłóceń, czas reakcji był możliwie najszybszy. Pomóc w tym mogą automatyzacja powtarzalnych czynności i optymalizacja zarządzania.
2. Jest Innowacyjne i Inwestuje w Edukację Pracowników
Firma nie boi się wdrażać nowych pomysłów prorozwojowych, by w kontrolowany sposób na nich eksperymentować. Oceną innowacji nie musi być ilość wprowadzonych patentów, ale nawet drobne usprawnienia w każdym z działów firmy, które w przyszłości ograniczą poziom marnotrawstwa.
3. Ma Wysoki Poziom Kultury Organizacyjnej
Firma jest dobrze zarządzana i kieruje się spójną, nakreśloną wcześniej wizją swojego rozwoju. Kluczowe są tutaj trzy aspekty: filozofia tworzona przez pracowników i kierownictwo, oparta na normach moralnych i proekologicznych oraz generująca zysk, który nie jest jednak nadrzędnym celem.
4. Zwinne Zarządzanie i Adaptacja do Zmian Rynkowych
Dzięki zwinnemu zarządzaniu, firma ma wysoki poziom adaptacji na zmiany rynkowe i pojawiające się problemy. Odpowiednia kontrola oraz analiza symptomów zmian może uchronić firmy przed negatywnymi skutkami kryzysów, które będą się pojawiać w cyklicznych, nierównomiernych okresach.
5. Skuteczne Zarządzanie Talentami
Firma to organizacja tworzona przez ludzi. Kluczowa jest ciągła edukacja talentów, umiejętność utrzymywania ich w zespole przy zachowaniu wysokiego poziomu motywacji oraz współpraca jako grupy.
Podsumowanie
Czy przyszłość okaże się tak optymistyczna, jak zakładam i jak sam osobiście bym chciał, z firmami mądrze zarządzanymi, kierującymi się moralnymi zasadami i nastawionymi głównie na współpracę przy akceptowalnym zysku? Czas pokaże. Różne organizacje będą musiały wciąż dążyć do wyższego poziomu doskonałości biznesowej.
Wezwanie do Działania
Jeśli macie swoje przemyślenia na temat firm przyszłości i chcielibyście się nimi podzielić, napiszcie maila lub zostawcie komentarz. Jeśli macie pomysły co usprawniać, również proszę o sygnał. Jednocząc nasze myśli i działania, wspólnie możemy rozwinąć się dużo szybciej.
Dodaj komentarz